Apšvietimas

Apšvietimas – vienas iš energijos vartotojų. Šviesos šaltinių – visa įvairovė. Modernizavimą ir energijos taupymą šioje srityje stabdo didelė modernių šviesos šaltinių kaina ir atitinkamai ilgas atsipirkimo laikas. Rinkoje daugybė centrinio valdymo sistemų, deja jos užtikrina tik kuklius 10-15% taupymą ir remiasi įtampos mažinimu, taip mažinant ir apšviestumą.

Mes kalbame apie nebrangų ir lengvą 40-60% taupymą nemažinant apšviestumo.

Pramonėje dažniausiai naudojami T8 arba T12 liuminescensinės lempos su magnetiniais droseliais. Bendrą naudojamą galią sudaro lempos galia (neišvengiama) ir droselio nuostoliai + 30-40% - juos galima pašalinti. Galima netgi išvengti šviestuvo permontavimo, tada rekonstrukcijos sudėtingumas prilygsta lempos pakeitimui.
Kaip – naudokime T5. T5 standartinis ilgis mažesnis nei T8 ar T12, taigi lieka vietos adapteriui - balastui.

Variantas be reflektoriaus:

Modernizavimo pavyzdys Girių Bizone 2008 metais keičiant T8. Ryškiausiai šviečianti linija – Terra Light. Taupymas 42%, atsipirkimo laikas nesiekia pusmečio.

Variantas su reflektoriumi:

Modernizavimo pavyzdys Klaipėdos Statybinės Medžiagos 2009 metais. Ryškiausiai šviečianti linija – Terra Light. Taupymas 65%. Atsipirkimo laikas nesiekia metų.Aukštų patalpų apšvietimui dažniausiai naudojami metalohalogenai. Jų problemos – greitai sėda, brangu keisti, negalima dažnai junginėti. Juos taip pat galima keisti į T5 HO.
Modernizavimas atliktas Boen Lietuva 2009 pavasarį. Taupymo efektas 36%, atsipirkimas apie 2 metus ( įeina ir nauji šviestuvai – aliuminio korpusu ir grūdinto stiklo dangčiu IP65 klasė).

Metalohalogenas 250W

TerraLuma 160W – galime aiškiai matyti šviesos srauto ir spalvų skyrimo pagerėjimą. Užsakovui svarbus buvo ir stroboskopinio efekto pašalinimas.
Galimi sprendimai su automatiškai valdomu apšviestumu – tada didėja investicija, tačiau auga ir taupymo efektas – reikia analizuoti ar verta konkrečiu atveju.

Ir dar – tikriausiai nustebote neradę nė žodžio apie LED. Palyginkime – 1W LED duoda apie 90Lm šviesos ir kainuoja apie 10Lt. 1W T5 duoda tuos pačius 90Lm šviesos ir kainuoja apie 1Lt. Kas nori mokėti dešimteriopai? Dar kartą – mes siūlome taupymo sprendimus nesikertančius su ekonomine logika, o ne statome paminklus energijos taupymui.